Što čitati najmanjima?

U duhu Mjeseca knjige želim roditeljima djece rane i predškolske dobi dati popis literature koja će u njihovoj djeci ohrabriti kršćanske vrline i prenijeti im kršćanske istine. Primijetit ćete da na ovome popisu nema dječjih Biblija - to bi bila tema za sebe. Sastavljam ovaj popis literature jer bih i sama kao majka voljela da sam katkad naišla na njega, a mnoga su navedena djela pročitana baš zato što sam ih sretala na nekim drugim popisima preporuka. 

Premda ovaj tekst sadrži poveznice koje će vam olakšati nabavku knjige, ovaj post nije sponzoriran i kao crkva ni na koji način nemamo suradnju s navedenim knjižarama i izdavačima. Također, od srca vas ohrabrujem da svoju djecu vodite u knjižnice. Ta će praksa istodobno poticati njihov kognitivni razvoj, hraniti vaše obiteljsko vrijeme i čuvati vaš novčanik.

Kako procijeniti je li neka knjiga kvalitetna za moje dijete? Kao prvo, želimo da ona u našem djetetu ne potiče nepoželjna ponašanja —  primjerice, nasilje. Takve knjige, čak i ako ih dobijemo na poklon, od svoje djece trebamo udaljiti. Kao drugo, knjige trebaju odgovarati zoni proksimalnog razvoja mog djeteta. Laički rečeno: to znači da svojom jezičnom i slikovnom strukturom trebaju biti taman toliko kompleksne da od djeteta zahtijevaju malo naprezanje (trud u shvaćanju i duljini koncentracije), a istodobno trebaju biti i taman toliko jednostavne da ih djelo može okupirati, zabaviti i biti im shvatljivo (makar uz roditeljsku pomoć). Zona proksimalnog razvoja djece iste dobi bit će različita i ne može se naravno sastaviti popis koji bi sugerirao koju knjigu trebate čitati svojim dvogodišnjacima, a koju predškolarcima. Ta zona u kontekstu čitanja ponajviše ovisi o tome koliko ste dosada čitali svome djetetu. 

Započet ću s najjednostavnijima: Pip i Popi. Serijal Pip i Popi ni na koji nači nije "kršćanski". Radi se o jednostavnim knjigama s kojima možete početi uvoditi svoje dijete u literaturu, a koje prenose neke opće ljudske vrijednosti. Pouke skrivene iza ovih jednostavnih priča su pouke o dijeljenju, o prijateljstvu, o praštanju i sl.

Po kompleksnosti i poruci slična je i Mala krtica. Zabavit će čak i jednogodišnje dijete, a pouku će dijete lako shvatiti i ranije no što ste očekivali.

Malo složenije knjige koje promoviraju vrline koje želimo odgojem usaditi u svoje dijete knjige su iz Profilovog serijala o životinjicama koje se bore s pohlepom, gramzljivošću, svađom i sl. Iako sadrže podulji tekst, pisane su u stihu i još su k tome napete, tako da privlače i onu djecu koja su premalena da bi ih razumjela. Ove su knjige dosta popularne pa ćete ih naći u gotovo svim knjižarama, a najpoznatije su Kit koji je uvijek želio jošVjeverice svađalice i Miš lavljeg srca

Neizostavan je tu i klasik Ježeva kućica. Skromnost koja pobjeđuje pohlepu, domoljublje, jednostavnost življenja i dr, velike su teme koje smo nažalost mnogi zaboravili. Koji smo odrasli na pjevanoj audioverziji ove epsko-lirske priče, dan-danas je se sjećamo napamet. Stoga, tople preporuke.

Uz popis ovih kvalitetnih sekularnih knjiga, svakako želim potaknuti da svojoj djeci čitate i klasične bajke i basne (poput Družine malih mrava) kroz koje ćete djecu moći poučavati i odgajati. Također, izlažite ih i knjigama o dječjem bontonu jer će njihov život moći biti svjedočanstvo za Isusa tek kad drugi budu privučeni njihovom pristojnošću i razumijevanjem za svakoga. Zapamtimo: djeca su naša poslanica ovome svijetu!

Isus je znao da nećemo sve razumijeti, zato je pričao priče koje mi danas nazivamo prispodobama. Kako bi te prispodobe bile razumljive djeci koja žive u moderno doba, u tome će svakako pomoći zbirka priča Moja prva slikovnica za laku noć. Možda ćete priče iz ove knjige koristiti u razjašnjavanju pouke nakon što ste djetetu pročitali biblijsku prispodobu, a možda ćete (kao mi) čitati "još samo jednu, molim teee", sve dok u dahu ne pročitate cijelu zbirku. Uvjerena sam da će se ova knjiga svidjeti djeci svih uzrasta. 

Za djecu s teškim pitanjima svakako bih preporučila Verbumov serijal o Medvjedici Zlatici. Kroz te su knjige na "najdječijiji" mogući način prenesene velike biblijske istine: o spasenju, o Božjoj ljubavi, o milosti. Ove su knjige osobito prigodne za velike događaje u životu djeteta. Primjerice: suoči li se vaša obitelj sa smrću, pročitajte djetetu Bog nam je dao raj; a u slučaju da će se dijete uskoro suočiti s traumom gubljenja pozicije jedinca u obitelji, pročitajte mu Bog nam je dao bracu i seku.

Koji god plan Bog imao za bilo koga od nas, znamo jedno: Božji plan za moj život je da se spasim. Zato je to omogućio kroz svoga sina Isusa svakome stvorenju. Slikovnica Božji plan za mene otkriva najveći plan za svako dijete - da bude dijete, onakvo kakvim ga je Bog stvorio. 

Evanđelja spominju mnogo životinja: od onih koje su u štali dočekale Isusovo rođenje, preko onih koje je Isus spominjao u svojim prispodobama, do običnog magareta koje je nosilo Isusa samo nekoliko dana prije njegove smrti. O tome kako su te životinjice svjedočile o onome što danas samo čitamo kroz evanđelja, govori predivna knjiga Životinje pripovijedaju evanđelje

Vratimo li se na temu vrlina kojima želimo poučiti dijete, tu nam mogu pomoći knjižice iz serijala Dragi Bože, razgovarajmo o... Te su knjižice vrlo kratke i vrlo praktične (a i vrlo jeftine), a mnoga ih djeca rado čitaju.

Na kraju, pridometnut ću još i ovo: ne izlažimo djecu ekranima! Razvojna psihologija govori o strahovito štetnim utjecajima ekrana na djecu i zabranjuje ekrane u prve tri godine djetetova života. Pokretna slika smanjuje njihovu koncentraciju, a plavo svjelo uništava njihove oči. Jednom kada i počnemo dozvoljavati djetetu izlaganje ekranu, činimo to razborito i s mjerom. Vaša djeca nikada neće pročitati ni jednu od ovih knjiga ako im je ekran dostupan. Sadržaj koji okupira nekoliko osjetila istodobno uvijek će biti privlačniji od statične knjige. Isto tako, vaša djeca nikada neće pročitati ni jednu od ovih knjiga ako im ih vi sami ne pročitate.

Jedna mama
i odgajateljica u nastajanju
Estera

 

Komentari 0